Regimosios emocijos

Regimosios emocijos yra dėmesio neintelektinis procesas (neintelektiniai procesai tiesiogiai neįtakoja intelekto). Regimosios emocijos atsirado dar pas Homo erectus (pitekantropą, kuris jau šiuo metu yra išnykęs) ir evoliucijos metu regimosios emocijos taip pat buvo perduotos vėliau atsiradusiems nortono, bronsono ir ramzio tipams (tipams su mažomis kaktomis ir dideliais pakaušiais).

regimasios emocijos tipu evoliucija

Regimųjų emocijų procesas vyksta kairioje pakaušio skiltyje.

regimosios emocijos schema

Regimosios emocijos išsivystė nuotaikos pagrindu kaip atskiras tarpasmeninių santykių procesas, kuris analizuoja asmenybę ir sukuria santykį su aplinka (meilę, pyktį, draugiškumą ir pan.). Regimųjų emocijų sukuriami jaučiami jausmai asmenims yra kokybiniai, t.y. gali kisti nuo labai silpnų iki labai stiprių (pvz.: labai stipri meilė ir silpna meilė, arba laba stipri neapykanta ir silpnesnė neapykanta ir pan.).

Regimųjų emocijų asmenų suvokimo paskirstymas

Regimosios emocijos 1/4 dalį žmonių suvokia teigiama meile (iš jų pusę priešingos lyties asmenų suvokia seksualine meile), neutraliai suvokia kitą 1/4 dalį žmonių ir neapykantą (neigiamus jausmus) jaučia pusei žmonių (kurie to individo sutinkamame asmenų rate). Emocijos yra stichinė ir beveik nevaldoma savybė, kuri dinamiškai reaguoja į aplinką ir aplinkinius.

Ramzio ir Nortono tipai

Ramzio ir nortono tipai yra atskirai paminėtini atvejai, nes regimosios emocijos yra vienas iš šių tipų asmenybės elementų, valdomų asmenybės valdymo zonoje, dešinėje kaktos skiltyje. Tai reiškia, kad regimosios emocijos yra dalis ramzio ir nortono tipų asmenybės ir dėl to šie tipai tampa ypatingai emocionalūs ir įgijo nekintamą ir pastovią depresiją, nes regimosios emocijos „užaitrina“ vaizduotę ir to pasėkoje visuomet šiems tipam būdingas aukštas humoro jausmas (atitinkamai aktyvi arba pasyvi depresija, priklausomai nuo to ar vaizduotėje dominuoja sarkazmas ir ironija ar juokas). Taip pat dėl to šiems tipam visada būdingos patyčios (depresijoje patyčios yra aktyviausios, nes jos yra evoliucijos sukurtas psichologinis gynybinis individo prisitaikymo mechanizmas).

Nortonės (Kirstie Maldonaldo) ir ramzio (Mitch Grassi) daininkų regimąsias emocijas galima matyti jų veido mimikose ir akių reakcijose:

nortone ir ramzis emocijos

Bronsono tipas

Bronsono tipas turi regimąsias emocijas, bet jos nėra šio tipo asmenybės elementu, tad bronsono tipo emocionalumas vertinant asmenybės atžvilgiu yra šiek tiek mažesnis (labiau valdomas, bet tai taip pat priklauso ir nuo konkretaus individo intelektinio išsivystymo), tačiau jam galioja tie patys regimųjų emocijų santykių kūrimo ir reagavimo dėsniai.

Regimųjų emocijų pavyzdžiai

Geras emocinio reagavimo pavyzdys gali būti bronsono tipo aktorės Kate Winslet akimirka, kuomet ji laimėjo auksinių gaublių prizą 2009 metais. Video klipe galima matyti labai emocionalų reagavimą į apdovanojimo laimėjimo akimirką bei labai emocionaliai išreikštą meilę kolegai Leonardo DiCaprio ir vyrui Sam Mendes:

{youtube}KkleDIUT_y0{/youtube}

Kitas didelių emocijų pavyzdys gali būti jaunos Nortono tipo „youtube“ tinklalapyje išgarsėjusios mergaitės Maria Aragon pokalbis su Nortono tipo dainininke Lady Gaga:

{youtube}Y_DmxlfIn8U{/youtube}

Šiame video galite matyti kaip bronsono ir ramzio tipų ispanų futbolo komentatoriai neslepia didelių emocijų, kuomet Ispanija laimėjo Pasaulio čempionatą, ypač emocionaliai reaguoja ramzis komentatorius:

{youtube}biEOQxjLzAI{/youtube}

Ramzio tipo N. Djokovičiaus ir bronsono emocijos.

Regimosioms emocijoms būdingas „spalvinis“ asmenų suvokimas. Mylimi žmonės yra gražūs ir šviesūs, o nekenčiami atvirkščiai. Mylimi žmonės sukelia dideli malonumą, o nekenčiami skausmą, priklausomai nuo meilės ir neapykantos stiprumo.

Emocijų reiškimui įtaką daro ir konkrečios visuomenės kultūra ir elgesio normos. Visuomenėse, kuriose labiau vertinamas santūrumas ir susivaržymas arba yra kultūrinių-visuomeninių normų, kurios, pavyzdžiui, nevertina vyrų emocionalumo, regimąsias emocijas turintis asmuo stengsis labiau suvaldyti savo emocijų reiškimą. Tuo tarpu visuomenėse, kuriose įprasta reikšti emocijas, bronsono, ramzio ir nortono tipų emocionalumas reiškiamas nevaržant savęs. Labiausiai emocionalumą visuotinai priimta demonstruoti tose šalyse, kur daug ramzio tipo žmonių, t.y.: musulmonų, ispanų, italų, Pietų Amerikos visuomenėse.

Vertinant lytis moterys bendra prasme lenkia vyriškąją lytį emocijų kokybe.