Šizofrenija yra teorinės vaizduotės sutrikimas. Turi būti pabrėžta, kad MTT šizofreniją supranta žymiai konkretesne prasme, todėl šizofrenijos suvokimas plačiojoje visuomenėje ir pripažintoje psichiatrijoje gali šiek tiek skirtis nuo MTT pateikiamo šizofrenijos suvokimo. Iki tipų teorijos atradimo nebuvo iki galo tiksliai suprasta šizofrenijos priežastis, todėl dažnai šizofrenija buvo palaikomi ir kiti intelekto sutrikimai. Šizofrenija yra teorinės vaizduotės sutrikimas (kurios procesai vyksta apatinėje momens skiltelėje). Jos požymiai yra aukštesnis nei vidutinis humoro jausmas ir ji apima būsenas, kurios svyruoja nuo silpnos iki labai stiprios šizofrenijos. Humoras gali pasireikšti skirtingomis formomis, tokiomis kaip juokas, ekscentriškas elgesys, sarkazmas, ironija ir t.t. Humoras nėra įmanomas be vaizduotės srities smegenyse (apatinė momens sritis), todėl žmonės yra vienintelė gyvūnų rūšis, kuri turi humoro jausmą. Vaizduotė skirstoma į standartinę ir teorinę. Teorinę vaizduotę turi Voltero, Darvino ir Linkolno tipo vyrai, bet Linkolno tipui šizofrenija nebūdinga (Linkolno tipas visuomet turi tik žemą arba vidutinį humoro jausmą). Taigi Darvino ir Voltero tipo vyrai yra vieninteliai, kuriems būdinga šizofrenija. Silpna šizofrenija (neurotinė šizofrenija) yra neurotinė fazė, kurios metu nebūdingos haliucinacijos ir todėl asmuo bendra prasme nėra už visuomenėje priimtų ribų. Silpna šizofrenija (neurotinė šizofrenija) yra panaši į silpną depresiją, bet paprastai ji yra mažiau kontroliuojama būsena ir humoro jausmas tampa ypatingai aukštu. Stiprios šizofrenijos metu būdingos stiprios iliuzijos, haliucinacijos, minčių sutrikimai ir kitos nestandartinės elgsenos formos.
Humoro vaidmuo šizofrenijoje
Šizofrenijos supratimas neįmanomas be humoro supratimo. Kaip anksčiau paminėta, tik žmonės turi gebėjimą turėti humoro jausmą.
Humoro jausmo gamyba vyksta vaizduotės srityje (apatinėje momens zonoje) ir todėl dalis intelekto yra išnaudojama humoro gamybai, kurie laikinai pagerina asmens nuotaiką, jeigu nuotaika krenta. Nuotaikos procesai vyksta kairėje pakaušinėje skiltyje (regimojoje atmintyje), todėl egzistuoja stiprus ryšys tarp nuotaikos (dėmesio proceso) ir humoro, kuris yra gaminamas vaizduotėje. Taigi akivaizdu, kad pirminė humoro paskirtis yra gynybinė – iškreipiant realybę ir sukuriant „nesąmonių“, ji padeda kompensuoti blogą nuotaiką ir veikia kaip gynybinis mechanizmas blogomis psichologinėmis ir fizinėmis sąlygomis. Optimaliose Voltero ir Darvino tipo būsenose (virilizme ir puritizme) humoro jausmas neviršija vidutinio ir tik kuomet humoro jausmas viršija šią ribą, tuomet humoro jausmas pradeda veikti kaip savotiškas „psichologinis narkotikas“, kuris laikinai pagerina individo nuotaiką ir kuo daugiau asmuo bando juo kompensuoti savo žemą nuotaiką, tuo stipresnė šizofrenija vystosi ir to pasėkoje didėja „nesąmonių“ (realybės koncepcijų iškraipymų) kiekis vaizduotėje. Šizofrenija kaip ir depresija gali būti padalinta į du režimus:
Aktyvi šizofrenija – vaizduotėje dominuoja ironija ir sarkazmas. Elgesys bei psichika pasižymi padidintu aktyvumu, aktyvia psichika ir labiau agresyviomis pažiūromis ir elgsena.
Pasyvi šizofrenija – vaizduotėje dominuoja juokas. Elgesys pasižymi padidintu pasyvumu, pasyvia psichika bei elgsena.
Neurotinė šizofrenija (silpna šizofrenija)
Patys labiausiai pastebimi žmonės visuomenėje su neurotine šizofrenija yra Voltero ir Darvino tipo komikai. Paprastai asmenų turinčių neurotinę šizofreniją humoro jausmas yra ypač aukštas, tačiau elgesys vis dar neperžengia visuomenėje priimtų normų.
Geras pavyzdys aktyvios neurotinės šizofrenijos yra Lietuvos Voltero tipo komikas Algis Ramanauskas Greitai:
{youtube}QD07qJ8O7CE{/youtube}
Tuo tarpu geru pasyvios neurotinės šizofrenijos pavyzdžiu galėtų būti kanadiečių Voltero tipo komikas Tom Green:
{youtube}OgOA2BQ-QQY{/youtube}
Stipri šizofrenija
Stipri šizofrenija yra fazė, kuomet individas pasiekia tokią psichikos stadiją, kuomet elgesys nebepatenka į visuomenės priimtas normas. Stiprios šizofrenijos metu asmuo pasižymi kalbos procesų suirimu, ypač keistu nekontroliuojamu elgesiu, stipriomis iliuzijomis, haliucinacijomis, paranojiškomis mintimis, vaizduotės fragmentacija ir t.t.
Vertas paminėjimo yra Darvino tipo tapytojas Louis Wain, kuris žinomas už savo paveikslus su katėmis. Jis oficialiai buvo diagnozuotas šizofrenijos liga ir šios ligos progresavimo metu jo kačių paveikslai taip pat vystėsi į vis labiau ir labiau abstrakčias ir neaiškias kompozicijas su ryškiomis, gyvomis spalvomis (tokie paveikslai gana dažni tarp šizofrenija sergančių menininkų). Žemiau galite matyti kaip stiprėjant psichinei ligai progresavo jo kūryba:
Stiprios šizofrenijos pavyzdžiu gali būti internete išgarsėjęs „Jaunikis Jonas“ (nors oficialiai šizofrenijos diagnozė jam nėra nustatyta). Šio Voltero tipo žmogaus iš Lietuvos kaimo šizofreniškas elgesys perpildytas ekstremaliai aukšto humoro, ekscentriškumo bei atsispindi ir žvilgsnyje:
{youtube}-EyHB-J60eo{/youtube}
Paminėtinas ir Darvino tipo kunigo Broniaus Paltanavičiaus atvejis. Šis interviu, kuriame kunigas tvirtina susitikęs su ateiviais, buvo darytas 1994 metais, vėliau šis asmuo buvo uždarytas gydyti į Marijonų vienuolyną. Darvino tipo religingiems asmenims šizofrenija neišvengiama:
{youtube}BQ_8WIh4IqY{/youtube}
Taip pat stiprios šizofrenijos atveju yra ir serijinis žudikas Charlzas Mansonas, kuris oficialiai nėra diagnozuotas kaip asmuo turintis psichinių sutrikimų, tačiau tipinis šizofreniškas elgesys su ypatingai aukštu humoro jausmu gali būti matomas šiame interviu video:
{youtube}o2oZWpqtNi4{/youtube}
Neteisingos šizofrenijos diagnozės
Nes šizofrenijos priežastys psichiatrijoje ir medicinoje vis dar yra suvokiamos ne visai aiškiai, todėl kartais šizofrenija yra sumaišoma su depresija. Tiek depresija tiek šizofrenija yra vaizduotės sutrikimai, skiriasi tik asmenų sergančių depresija ir šizofrenija vaizduotės tipai. Šizofrenija yra teorinės vaizduotės sutrikimas ir kadangi teorinė vaizduotė yra būdinga tik Voltero, Darvino ir Linkolno tipams, tačiau Linkolno tipui šizofrenija negalima, to pasėkoje šizofrenija yra išskirtinai tik Voltero ir Darvino vyrų psichinė liga. Likusiems tipams būdinga depresija, o Platonams moderistams, Bronsonams moderistams ir Linkolno tipui vaizduotės sutrikimai nebūdingi. Visos moterys (nes Voltero ir Darvino tipo moterų nėra), kurioms diagnozuojama šizofrenija, iš tikro turi sunkią depresijos stadiją.
Šizofrenijos priežastys
Šizofrenija sukeliama šių faktorių:
- Humoro piktnaudžiavimas (per didelis humoro jausmo išvystymas)
- Dešiniosios pažiūros Darvino tipo vyrams (įskaitant religiją ir kitas idealistines pažiūras), nes religija ir dešiniosios pažiūros nėra suderinamos su Darvino tipo intuicijos asmenybės elementu
- Darvino ir Voltero tipų vyrų ne heteroseksualios seksualinės orientacijos
- Voltero ir Darvino vyrų didelis įsitraukimas į muzikos kūrimą
- Blogos psichologinės sąlygos
- Didelis įsitraukimas į menų kūrimą, kurie susitelkia ties išore
Čia pavyzdys Darvino tipo jogo, kuriam didelis juokas ir religinės pažiūros išvystė stiprią šizofreniją:
{youtube}eXgdSOxaCGI{/youtube}
Rekomendacijos šizofrenijos išvengimui arba gydymui:
- Darvino tipo vyrai turi vengti dešiniųjų pažiūrų (idealizmo) bei religingumo. Kairiosios pažiūros turi tapti Darvino tipo vyro asmeninėmis pažiūromis, jeigu tas asmuo nori pasiekti optimalias psichologines Darvino tipo būsenas (virilizmą arba puritizmą). Dešiniosios pažiūros ir religingumas slopina intuicijos asmenybės elementą, todėl Darvino tipo asmuo iškart išsivysto bent neurotinę šizofreniją. Voltero tipo vyrų asmenybės valdymas nėra tiesiogiai paveikiamas dešiniųjų pažiūrų, todėl ši rekomendacija vengti dešinumo ir religijos galioja tik Darvino tipo vyrams.
- Voltero ir Darvino tipo vyrai turi sumažinti užsiėmimą muzika iki minimalaus lygio. Darvino tipo girdimoji sistema yra iš prigimties silpna (ją indikuoja mažas smakras), o Voltero tipas taip pat turi silpną girdimąją sistemą, nes Voltero tipo didžioji dalis dešiniosios smegenų smilkinio skilties, kuri atsakinga už muziką, yra užimta moralės neprotinio proceso.
- Nepaisant viešumoje išplitusios nuomonės, kuri laiko humorą labai teigiamu reiškiniu, reikia pabrėžti, kad didesnis nei vidutinis humoro jausmas yra žalingas ir yra vaizduotės sutrikimo požymis. Taip pat turi būti turima omenyje, kad humoras sumažina intelekto pajėgumus, nes dalis jų yra naudojama humoro gamybai. Patartina nuolat pasirūpinti, kad asmeninis humoro jausmas neperžengtų vidutinės normos (tuo tarpu vidutinis humoro jausmas nėra kenksmingas ir net padaro asmenybę labiau patrauklia visuomenei ir priešingai lyčiai).
Žymūs žmonės su šizofrenija:
Žmonės su neurotine šizofrenija:
-
Darvino tipas:
Robbie Williams:
Britų dainininkas ir grupės Take That narys. Oficialiai buvo diagnozuota depresija (neurotinė šizofrenija dažnai sumaišoma su depresija bei atvirkščiai).
|
George Carlin:
Amerikiečių komikas, kuris laimėjo penkis Grammy apdovanojimus už savo komedijinius albumus.
|
||
Dave Chappelle:
JAV „stand-up“ žanro komikas.
|
Louis Armstrong:
JAV džiazo trimitininkas ir dainininkas.
|
||
Miles Davis:
JAV džiazo muzikantas ir kompozitorius.
|
Snoop Dogg:
JAV reperis.
|
Voltero tipas:
Tom Green:
Kanadiečių komikas.
|
Albertas Einšteinas:
Vokiečių fizikas.
|
||
Louis CK:
JAV „stand-up“ žanro komikas.
|
Slavojus Žižekas:
Slovėnų filosofas.
|
||
Salvadoras Dali:
Ispanų tapytojas
|
Frydrichas Nietzsche:
Vokiečių filosofas.
|
Žmonės su stripia šizofrenija:
Darvino tipas:
Charles Manson:
JAV serijinis žudikas.
|
Velimiras Chlebnikovas:
Rusų poetas.
|
||
Louis Wain:
Britų tapytojas.
|
Marc Sappington:
JAV serijinis žudikas.
|
||
Vaslavas Nižinskis:
Lenkų kilmės rusų baleto šokėjas.
|
Joseph Kallinger:
JAV serijinis žudikas.
|
Voltero tipas:
Vincentas van Gogas:
Olandų postimpresionistas.
|
Richard Brautigan:
JAV rašytojas.
|
Šizofrenija sergančiųjų įvaizdis
Asmenys turintys šizofreniją visuomenėje (net oficialiai nenustačius šio psichinio sutrikimo) dažnai tampa patyčių ir pašaipų objektais. Skirtingai negu depresijos metu, asmuo yra labiau pažeidžiamas ir žymiai mažiau kontroliuoja savo elgesį. Lietuvoje išgarsėjęs Voltero tipo dainininkas Minedas (Mindaugas Jonušas) galėtų būti puikus pavyzdys kaip šizofrenijos metu asmuo tampa visuomenės patyčiu objektu. Šizofreniją turintis asmuo pradeda pats iš savęs juoktis ir pasąmoningai lenda į pajuoką sukeliančias situacijas:
{youtube}lHYBujZxqHA{/youtube}
Kitas panašus pavyzdys galėtų būti aukštu humoro jausmu pasižymintis Darvino tipo Kay Oresanya, kuris pasąmoningai leidžia sau tapti patyčių ir šaipymosi objektu:
{youtube}CGosrctwpiU{/youtube}
Asmenys, turintys oficialią šizofrenijos diagnozę, susiduria su dar didesniu stigmatizavimu ir visuomenės atstūmimu, nes yra manoma, kad tokie asmenys yra pavojingi ar turima kitokių neigiamų stereotipinių suvokimų apie šiuos asmenis. Visa tai apsunkina šizofrenija sergančiųjų bandymus išgyti ir atgauti sveiką vaizduotę, nes visuomenės sukurta izoliacija tik stiprina vaizduotės sutrikimo progresavimą. Nereiktų visiškai atsiriboti nuo šizofrenija sergančių asmenų, o kaip tik bandyti (jeigu tik įmanoma) padėti ir palaikyti šiuos asmenis.